Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce. Część 5. Produkty finansowe.Docieramy dzisiaj do ostatniego wpisu z tego cyklu. Artykuł nosi tytuł Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce? Część 5. Produkty finansowe. Aby pomnażać twoje pieniądze i sprawić, żeby twoje oszczędności rosły zdecydowanie powinieneś przeczytać wszystkie poprzednie artykuły z tego cyklu. Pomoże to Tobie ugruntować podstawowe informacje na temat oszczędzania, oraz ogólnie na temat pieniędzy. Informacje tam zawarte będą pomocne abyś odpowiedział sobie na pytanie „Czy warto oszczędzać?”. Mam nadzieje, że zdajesz sobie sprawę z tego, że tak. Ten ostatni artykuł cyklu uważam za najważniejszy. Nie ma tutaj największej ilości porad jak oszczędzać, natomiast są tutaj najważniejsze informacje jak nie trwonić pieniędzy i jak je zabezpieczyć aby nie stracić. Nie po to przecież ciężko harowałeś przez długie miesiące a może i lata, żeby teraz oddać te pieniądze komuś za damo.

Ten wpis jest częścią artykułu z cyklu „Od czego zacząć oszczędzanie”, w którym poruszam następujące tematy:

 1. Od czego zacząć oszczędzanie? Dwa darmowe kroki na początek.
 2. Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce? Część 1 Dom.
 3. Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce? Część 2 Zakupy.
 4. Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce ? Część 3 Praca i Samochód.
 5. Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce? Część 4 Życie towarzyskie i czas wolny.
 6. Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce? Część 5 Produkty finansowe.

Wpisy w tym cyklu będą pokazywały praktyczne porady, które pomogą Wam oszczędzić pieniądze w poszczególnych sferach codziennego życia. Jeżeli wdrożysz te porady do działania gwarantuje Ci, że Twoje oszczędności wzrosną. Zero ściemy wszystko przetestowane na własnej skórze – I działa!!

 

Jakich produktów finansowych używasz i ile to kosztuje?

 

Chciałbym abyśmy wspólnie zrobili sobie taki rachunek sumienia produktów finansowych. Ile one Ciebie kosztują tak naprawdę. I ile ich używasz. Jeżeli prowadzisz budżet domowy o czym pisałem w poprzednich artykułach między innymi tu……i tu……a przede wszystkim w tych dwóch artykułach……. To zapewne wiesz ile pieniędzy na to wydajesz.

Ja na produkty finansowe, usługi i wszelkie koszty z przetrzymywaniem i oszczędzaniem pieniędzy wydaję miesięcznie przeciętnie 55 zł. Patrząc na taką informację po prostu jako na liczbę można uznać, że to dużo. Należy tą wartość podzielić na składowe. Około 20 zł z tej kwoty to podatek Belki, niestety z takiej kwoty Państwo okrada mnie co miesiąc tylko z tego powodu, że jestem zorganizowany i posiadam oszczędności – tak, tak, okrada mnie i każdego z nas bo inaczej tego nie można nazwać. Drugie 20 zł to opłaty za karty. W ostatnim miesiącu zrezygnowaliśmy z płatnej karty, tak więc w przyszłych zestawieniach w tej kategorii wartość powinna spaść do 10 zł. Te 10 zł wydaję na kartę kredytową, jednak uważam to za inwestycje o czym pisałem już w poprzednim artykule…… dzięki tym „zainwestowanym” 10 złotówką co miesiąc otrzymuje od banku około 30 zł…a więc 200% miesięcznie. Jeżeli potrafiłbym inwestować w ten sposób wszystkie swoje oszczędności to w kilka miesięcy zostałbym milionerem : ), niestety nie potrafi tego. Średnio 5 zł miesięcznie do 10 to prowizje z operacji na koncie maklerskim a pozostałe 5 zł to jedyne płatne konto jakie posiadam…związane z kredytem hipotecznym. Więc niestety póki co nic z tym nie zrobię. Po rozbiciu tego na czynniki pierwsze już nie wygląda to tak strasznie prawda? A jak wygląda to u Ciebie, jesteś w stanie zrobić sobie takie podsumowanie ile Cię co kosztuje w banku?

Jeżeli posiadasz takie informacje to już bardzo dobrze, plus dla Ciebie. Jeżeli masz ochotę to podziel się tymi informacjami w komentarzach lub napisz do mnie jeżeli masz jakiś dylemat, chętnie pomogę.

 

Jak nie przepłacać za konto i kartę?

Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista. W dzisiejszych czasach wybór bezpłatnych kont w bankach jest nieograniczony. Do takich kont zazwyczaj są wydawane darmowe karty płatnicze a czasem także kredytowe. Często spotyka się oferty gdzie aby utrzymać konto lub kartę jako darmowe trzeba mieć określone wpływy na konto, bądź wykonać określoną ilość operacji kartą. Te obostrzenia także uważam, za przestarzałe i zupełnie na wyrost. To bankowi powinno zależeć abyśmy byli ich klientami a nie na odwrót. To banki obracają naszymi pieniędzmi które znajdują się na kontach i zarabiają na naszych płatnościach kartą w sklepach, dlatego nie widzę powodu abyśmy dodatkowo mieli ponosić jeszcze jakieś dodatkowe opłaty.

Poniżej zamieszczam link do założenia konta bankowego w BZWBK. Konto godne polecenia to obecnie jedyne konto oferujące oprocentowanie w wysokości 4% dla środków do 4 tyś zł. Dodatkowo darmowa karta płatnicza. Jeżeli skorzystacie z oferty do 30.06.2016 to takie warunki będziecie mieli aż do 30.06.2017. Co będzie później ciężko powiedzieć ale zawsze można przecież zrezygnować i zmienić konto. Najlepsze jest to, że możesz założyć aż 3 takie konta !!. Zachęcam do zakładania kont za pośrednictwem poniższego linku:

>>> Konto Godne Polecenia <<<

 

Jeżeli posiadasz konto za które płacisz to powinieneś jak najszybciej rozważyć opcję jego zamknięcia i przeniesienia się do innego banku, lub też założenia darmowego kont w banku którego jesteś klientem, a obecne konto możesz zamknąć.

Gdzie jeszcze można ulokować pieniądze na dobry procent?

 

Drugim obecnie bardzo dobrym produktem finansowym jest lokata Happy w Idea Banku. Możesz założyć taką lokatę na kwotę 10 000 zł na 3 miesiące. Oprocentowanie to 4%. Niestety oferta przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla nowym klientów Idea Banku. Poniżej link do założenia lokat:

>>> Lokata Happy Idea Banku <<<

 

Dodatkowe produkty bankowe które mogą okazać się kosztowne.

 

Oczywiście na kontach w banku i na kartach płatniczych i kredytowych opłaty się nie kończą. Banku i instytucje finansowe są bardzo przebiegłe i kreatywne w wymyślaniu różnego rodzaju opłat które ponosi klient. Dlatego też nie będę tutaj w stanie wypisać wszystkich możliwości i namawiam Cię do wnikliwego przeglądania Umów które podpsujesz oraz załączników do nich. Zwykle załącznikiem do Umowy o kartę czy konto jest „Tabela opłat i prowizji” którą powinieneś bezwzględnie przeczytać. Z resztą nieczytanie Umów i załącznik to jeden z podstawowych błędów jaki popełniają nieświadomi zagrożenia konsumenci i właśnie na tym wiele instytucji żeruje.

 

Podsumowanie

Zachęcam Cię do przeglądnięcia posiadanych przez Ciebie kont bankowych i sprawdzenia jakie opłaty ponosisz z tego tytułu. Policz ile płacisz i jakie masz z tego korzyści, na tego typu opłatach możesz zaoszczędzić spokojnie 20-30 zł. Jeżeli Twoje obecne konta są płatne to proponuję Ci je zamknąć i możesz skorzystać z linku w tym wpisie aby założyć darmowe konto Godne Polecanie. Jeżeli natomiast masz wolne środki i chcesz ulokować je w bezpieczny produkt na 4% w skali roku to załóż lokatę w Idea Banku.

Życzę Ci spokojnego popołudnia i miłego wieczoru,

Pozdrawiam,

Artur

2 Responses to Jak zaoszczędzić pieniądze w praktyce? Część 5. Produkty finansowe.

 1. ola pisze:

  Grunt ot mądre kont w którym za nic się nie płaci. Ja teraz takie mam w getin up i w końcu haraczach mogę zapomnieć.

  • Artur Raszewski pisze:

   Witam,

   bardzo dziękuje za komentarz i gratuluje znalezienia dobrego i co ważne darmowego konta.
   Punkt dla Ciebie, świetnie, że interesujesz się swoimi finansami i wyszykujesz najlepsze oferty.
   Pozdrawiam,
   Artur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PageLines