Microsoft MoneyTen artykuł miał być jedną całością,  w której miało być porównanie obu narzędzi. Jednak w trakcie jego pisania pojawiło się tyle niuansów i czynności wymagających opisania, że jego wielkość zrobiła się absolutnie nieprzystępna a treść nieczytelna. Postanowiłem podzielić artykuł na dwie części. Część o Excelu zamieszczę na blogu w piątek 13.05.2016 – tak, w tym miesiącu przypada 13 w piątek : ). Natomiast oba wpisy zostaną jeszcze przedzielone artykułem na temat świetnej promocji bankowej dzięki której można bez wysiłku zgarnąć 100 zł. Zapraszam do lektury.

Dzisiejszy, długo wyczekiwany, artykuł będzie na temat narzędzi do prowadzenia budżetu domowego, konkretnie o programie Microsoft Money. Obecnie prowadzę swoje zapiski w programie Microsoft’u ale wcześniej robiłem to w Excelu. Z tego faktu wynikła decyzja o opisaniu tych dwóch programów, choć zdaję sobie sprawę, że teraz jest bardzo dużo tego typu aplikacji. Ja znam te najlepiej i też uważam MM (będę we wpisie używał tego skrótu, żeby ciągle nie pisać pełnej nazwy) za najlepszy program do tego celu.

Dlaczego akurat Microsoft Money?

 

Przyczyn jest bardzo dużo, jednak najważniejsze to jego szerokie możliwości a jednocześnie łatwość obsługi. Chodzi mi przede wszystkim o to, że w MM można uzyskać taki poziom szczegółowości danych na jaki tylko mamy ochotę i zależy on tylko od ilości wprowadzonych danych. Zarazem jednak, jeżeli chcemy używać MM tylko do prowadzenia prostego budżetu czyli rejestrowania przychodów i rozchodów to nakład pracy jaki musimy na to poświęcić jest wręcz minimalny. Ja zazwyczaj uzupełniam MM raz w tygodniu i zajmuje mi to maksymalnie 30 minut. Kiedy jednak zaczynam wprowadzać informacje o inwestycjach, wpłacone dywidendy, ceny zakupów akcji i prowizje to wtedy musze poświęcić więcej czasu. W zamian za to poświęcenie mam dokładniejszy obraz moich finansów.

Testowałem inne programy i aplikacje dostępne na rynku i z pełną świadomością mogę powiedzieć, że nie spotkałem lepszego. Dodatkowym atutem jest całkowita darmowość programu, jego aktualną wersję można ściągnąć ze strony Microsoftu pod tym linkiem – Microsoft Money.

I jeszcze jedna ważna informacja, aktualna wersja MM jest w pełni kompatybilna także z Windowsem 10. Wiem, że wcześniej kiedy nowy Windows wchodził na rynek były z tym problemy i kiedy teraz się przesiadałem na nowy komputer to miałem obawy czy wszystko będzie działało i czy nie utracę historii przychodów i wydatków.  Na szczęście już wszystko działa i to bardzo dobrze.

Dodatkową zaletą MM jest to, że można go rozbudowywać w trakcie użytkowania czyli nie musisz przy pierwszej wizycie w programie opracowywać całej listy kontrahentów i kategorii płatności. Możesz dopisywać je później i nie wpłynie to na historię. Dodajesz nową kategorię wydatków dopiero jak masz konkretny paragon w ręce. To bardzo wygodne, bo większość programów wymaga zbudowania całego drzewa kategorii wydatków aby móc rozpocząć pracę. Reasumując jest to bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze program. Jego instalacja przebiega standardowo, po pobraniu pliku po prostu instalujesz program. Podczas instalacji ważną czynnością jest wybranie odpowiedniego miejsca na zapisywanie kopii zapasowych. Najlepiej stworzyć na to osobny folder i dodatkowo ja wysyłam sobie raz w miesiącu pliczek z aktualizacją na email lub zapisuję na zewnętrznym dysku. Szczerze mówiąc nie wiem co bym zrobił gdyby skasowała mi się historia programu MM…zapłakałbym się na śmierć. Mam nadzieję, że nigdy to nie nastąpi, dlatego też zapisuję kopie w kilku miejscach (polecam to każdemu w przypadku cennych dla niego danych – archiwizacja podstawą).

Pewną niedogodnością programu MM jest brak tłumaczenia na język polski, myślę jednak, że dla większości z Was nie jest to żadna przeszkoda (wszystko co Wy wpisujecie robicie to w dowolnej formie, natomiast program jest w języku angielskim). Ponadto poniżej instrukcja co i jak zrobić i zacząć. Zacznijmy więc konkretne przykłady.

 

Lista kont w Microsoft Money.

 

Najlepiej swoje działania w MM rozpocząć od „inwentaryzacji” początkowej, czyli zapisania wszystkich swoich kont, lub miejsc gdzie przechowujesz pieniądze. Poniżej instrukcja krok po kroku jak to zrobić.

Po zainstalowaniu wchodzisz do programu i rozpoczynasz od założenia pierwszego konta w programie. Wchodzisz na zakładkę Banking -> następnie klikasz na Add a new account -> następnie wybierasz rodzaj konta, do wyboru jest -> Banking, Credit Card oraz Investment, tych prawdopodobnie będziesz najczęściej używał. W następnym kroku jako typ konta wybieramy Bank, pozostałe opcje dla bardziej zaawansowanych. Następnie wpisujesz nazwę konta, klikasz -> Next i już ostatni krok czyli aktualny stan konta -> Balance. Po naciśnięciu przycisku -> Finish utworzysz pierwsze konto w nowym programie.

Podpowiem z doświadczenia, że nawę konta najlepiej połączyć z nazwą banku, w którym się ono znajduje plus jakiś wyróżnik. Dodatkowym kontem, o którym trzeba pamiętać to zwykły Portfel u mnie nazwany jako Cash, czyli po prostu gotówka, którą masz w „kieszeni”. Jeżeli posiadasz konta walutowe to oczywiście należy wpisać w nazwie jakich walut dotyczy. Przy kontach walutowych dodatkowym krokiem jaki należy wykonać jest wpisanie przelicznika w stosunku do PLN, dzięki temu będziesz w sumie swojego stanu gotówki widział kwotę przeliczoną na PLN – y.

Osobną kategorią są konta Kart kredytowych. Zakłada się je analogicznie jak zwykłe bankowe ale w pierwszym kroku wybierasz Credit card i dalej uzupełniasz krok po kroku według instrukcji pojawiających się na ekranie.

No i ostatnia kategoria Investment, czyli inwestycje. Jeżeli posiadasz takowe to oczywiście super i powinieneś je również wpisać do MM. Podczas zakładania konta tego typu musisz uzupełnić w jakiej cenie zakupiłeś i ile sztuk akcji czy czegokolwiek innego.

Poniżej załączam dwa Print Screeny z listą naszych kont. Przyznam, że jest ich całkiem sporo, też pewnie tak uważasz, ale przy pierwszym uruchomieniu wpisałem tylko podstawowe dwa konta. Resztę uzupełniałem z czasem i Tobie też to polecam abyś nie zraził się od razu do programu.

MM Lista kont 1

MM Lista kont 2

 

Pamiętaj, że jeżeli coś wymaga zbyt dużo Twojego czasu lub poświęcenia to prawdopodobnie nigdy tego nie wykonasz. Dlatego, jeżeli nałożysz na siebie zbyt dużo obowiązków, a w przypadku MM złożysz sobie zbyt ambitny cel wypełnienia wszystkiego przy pierwszej wizycie w programie, to prawdopodobnie nigdy nawet nie zaczniesz prowadzić budżetu domowego. Tego chciałbym zdecydowanie uniknąć, dlatego proszę Cię abyś rozłożył poznawania i uzupełnianie MM na kilka wizyt. Za każdym razem rób tylko niezbędne rzeczy nie wybiegaj zbytnio na przód.

 

Lista kontrahentów w Microsoft Money.

 

Drugim krokiem jest lista kontrahentów, w MM jest specjalna ikonka dla tej czynności na górnym pasku i nazywa się Payees. Na wstępie powinieneś wpisać tylko tych, którzy rzucają się na myśl w pierwszej kolejności. Przykładowo niech to będzie Twój zakład pracy, z którego dostajesz pensje, dostawca energii, wspólnota mieszkaniowa gdzie opłacasz czynsz i powiedzmy dwa ulubione sklepy gdzie najczęściej robisz codzienne zakupy. Dla zobrazowania sprawy poniżej rzut ekranu z moich kontrahentó.

MM Lista kontrachentów 1

Co ważne, gdy będziesz miał w ręku paragon z nowego sklepu, którego jeszcze nie masz na liście Twoich płatników to zastanów się czy istnieje szansa że taki zakup się powtórzy? Jeżeli uznasz, że prawdopodobnie nigdy już nie zrobisz tam zakupów, bo powiedzmy była to przypadkowa kawa na mieście to wrzucaj takie paragony pod jednego wspólnego płatnika – Jednorazowi. Jak tak sobie nazwałem tą grupę kontrahentów i tam wrzucam wszystkie jednorazowe wydatki.

Jako doświadczony użytkownik tego programu mogę Ci jeszcze podać kilka przydatnych trików ułatwiających pracę:

 • Jeżeli robisz zakupy w różnych punktach tej samej sieci sklepów (TESCO np.) to wszystkie zapisuj pod jednym płatnikiem, nie rozgraniczaj ich ze względu na miejsce położenia sklepu;
 • Wszystkie zakupy z Allegro, nawet od różnych sprzedających, wrzucaj pod jedną kategorię, wyjątkiem jest sytuacja gdy np. u któregoś sprzedającego zaopatrujesz się bardzo regularnie lub na duże kwoty i stanowi to zupełnie osobną kategorię, np. zaopatrzenie sklepu czy coś takiego, wtedy warto to rozgraniczyć dla osobnego płatnika;
 • Nie wpisuj do MM 10-ciu różnych pizzerii albo cukierni, wybierz ulubioną i taka nazwę wpisz, albo po prostu Pizza. W zestawieniach i raportach, przynajmniej do prywatnego użytku, nie ma znaczenia, w której konkretnie pizzerii kupiłeś dany posiłek, liczy się dla nas suma z całego miesiąca Twoich wydatków na jedzenie „na mieście”;
 • Wydatki podczas wyjazdów wakacyjnych wpisuję do konkretnej kategorii stworzonej specjalnie na ten cel, dlatego wszystkie wydatki na obiady i jedzenie wpisuję w kategorie przykładowo: Wycieczka Berlin, podkategoria jedzenie. Chodzi głównie o to, aby takie wydatki nie zakłócały obrazu ogólnego. Jeżeli wydatki na jedzenie na wakacjach wpisywałbyś do kategorii jedzenie na mieście ogólnie, to wtedy po jakimś czasie zapomniałbyś skąd wzięła się taka duża kwota w danym miesiącu w tej kategorii.

Najważniejsze jest jednak to co pisałem powyżej, nie próbuj od razu stworzyć całej listy firm i miejsc w których wydajesz pieniądze. Jest to po prostu niewykonalne. Przy kilku pierwszych wizytach w aplikacji będziesz musiał poświęcić trochę więcej czasu jeżeli rachunek, który będziesz chciał wprowadzić nie będzie posiadał kontrahenta lub kategorii. Jednak z czasem Twoje zakupy będą się powtarzać i nie będzie to wymagało już dodatkowych czynności a tylko zwyczajne rejestrowanie wydatków i przychodów. Tak samo działa to w drugą stronę. Gdy po jakimś czasie uznasz, że zbyt ogólnie podszedłeś do tematu i płatników jest zbyt mało to w każdej chwili możesz dopisać kolejnych i rejestrować wydatki bardziej szczegółowo.

 

Lista kategorii wydatków i przychodów w MM.

 

Przechodzimy do najważniejszej listy w MM – listy kategorii wydatków i przychodów… Do możliwości jej tworzenia i edytowania najłatwiej dotrzeć poprzez kliknięcie ikonki Payess a następnie w lewym pasku wyboru kliknąć w Categories. Na dolnym pasku masz możliwości wyboru czy dodać nową, czy przenieść, zmodyfikować lub usunąć. Kategorie są dwustopniowe w MM. Dzięki temu można prowadzić raportowanie i analizowanie wydatków bardzo szczegółowo. Pierwszym poziomem są Categories a drugim Subcategories. Podkategorie można z oczywistych względów stworzyć tylko do istniejącej już kategorii głównej. Najlepiej opiszę to na konkretnym przykładzie. Podstawowa kategoria, którą każdy posiada to koszty mieszkania/domu. Kliknij New i wtedy wyskoczy okienko, gdzie wybierasz czy stworzyć nową kategorię czy podkategorię. To jest oczywiście kategoria główna więc wybieramy pierwszą opcję i klikamy dalej. Wpisujemy nazwę kategorii (Dom lub Mieszkanie) i wybieramy czy są to wydatki czy przychody. W naszym przypadku są to np. wydatki związane z utrzymaniem domu. Klikamy dalej i wyskakuje nam wielka tabelka z milionem możliwych do wyboru grup. Ja Tobie radzę się tym nie przejmować, tak jak zresztą robię ja i dla każdej kategorii kosztowej wybieram Other Expense a dla każdej przychodowej Other Income. Nie ma to większego znaczenia w raportowaniu i czytelności danych. Jeżeli ktoś ma ochotę i ambicję, to przy każdej grupie jest opis do czego można stosować daną pozycję. Ale raz jeszcze powtarzam, im więcej obowiązków sobie narzucicie i czasu będziecie na to poświęcać tym większa jest szansa, że się zniechęcicie albo wcale nie zaczniecie spisywać wydatków. Im prościej tym lepiej.

Dobrze, pierwsza kategoria już zrobiona. Ale to nie wszystko. Łatwo przecież zauważyć, że jeżeli będziemy wszystkie koszty związane z mieszkaniem wrzucać tylko do tej głównej kategorii to nie będziemy wiedzieć ile kosztował nas czynsz, prąd czy woda, dlatego w tak pojemnych kategoriach warto stworzyć też podkategorie (Subcategories). Ich tworzenie jest analogiczne jak kategorii głównych z tą różnicą, że w pierwszym kroku zakładania nowej pozycji wybieramy opcję drugą (Add a subcategory too existing category) i klikamy dalej, w drugim kroku podając do jakiej głównej kategorii chcemy dodać podgrupy. To jest banalnie proste i intuicyjne sam przyznasz prawda? U mnie w kategorii Mieszkanie mam następujące podkategorie: czynsz, fundusz remontowy, internet, naprawy/wyposażenie, prąd.

Ponieważ, tak jak pisałem we wcześniejszych artykułach, lubię gdy ktoś podaje gotowe rozwiązania z których mogę korzystać i które mogę dostosować do swoich potrzeb, dlatego poniżej podaję listę moich własnych kategorii wraz z podgrupami. Oczywiście możesz z niej korzystać i modyfikować do woli. Pamiętaj jednak o tym co pisałem w poprzednich punktach. Ta lista rozwija się dopiero z czasem…na początku jest ona bardzo krótka, więc nie zrażaj się ilością moich pozycji. Twoja lista powstanie systematycznie, nie od razu.

Moje kategorie kosztowe:

 • Blog:
  1. Hosting
  2. Pozostałe
 • Czas wolny:
  1. Astronomia
  2. Grilowanie
  3. Imprezy
  4. Kino
  5. Koncerty
  6. Samochód RC
 • dbMakler:
  1. Prowizja
  2. Prowadzenie
  3. Straty
 • Edukacja:
  1. Konferencje
  2. Książki
  3. Prawo jazdy
  4. Studia podyplomowe ZL
 • Firma:
  1. Inwestycje
  2. Pieczątki i wizytówki
  3. Przerejestrowanie samochodów
  4. Reklama
  5. Szkolenia
  6. Urząd Skarbowy
  7. Wyposażenie
  8. ZUS
 • Higiena:
  1. Chemia do prania
  2. Chemia do zmywania
  3. Ogólne kosmetyki
 • Jedzenie:
  1. Alkohol
  2. Jedzenie dieta
  3. Jedzenie do domu
  4. Jedzenie miasto
  5. Jedzenie praca
  6. Słodycze i ciasta
 • Kredyt:
  1. Kredyt hipoteczny – kapitał
  2. Kredyt hipoteczny – odsetki
  3. Kredyt studencki – kapitał
  4. Kredyt studencki – odsetki
 • Lotto
 • Mieszkanie:
  1. Czynsz
  2. Fundusz remontowy
  3. Internet
  4. Naprawy/Wyposażenie
  5. Prąd
 • Motocykl: (niestety kategoria już nieaktualna L )
  1. Paliwo
  2. Ubezpieczenie
  3. Naprawy
 • Ogłoszenia w Internecie
 • Opłaty w banku:
  1. Opłaty za kartę
  2. Opłaty za konto
  3. Podatek Belki
  4. Prowizje
 • Prezenty:
  1. Tutaj wypisz wszystkie osoby którym kupujesz prezenty w ciągu roku, ale tez wpisuj takie okazjonalne jak wesela czy komunie.
 • Samochód:
  1. Eksploatacja/Płyny
  2. Naprawa
  3. Paliwo
  4. Parking
  5. Przegląd
  6. Ubezpieczenie
  7. Zakup
 • Sport:
  1. Bilard
  2. Kosz
  3. Kręgle
  4. Sauna
  5. Sprzęt
  6. Bieganie
 • Telefony:
  1. Telefon Artur
  2. Telefon Marty
 • Ubrania:
  1. Ubrania Artur
  2. Ubrania Marta (w tej kategorii oczywiście przeważa ta pozycja :p )
 • Wycieczki:
  1. Berlin
  2. Kraków
  3. Wakacje Świnoujście
  4. Wakacje Barcelona
  5. Wycieczka Warszawa…..tak jak pisałem każdy wyjazd to osobna kategoria,
 • Zdrowie:
  1. Badania
  2. Ciąża
  3. Dentysta
  4. Lekarstwa
  5. Optyk
  6. Ubezpieczenie zdrowotne

Kategorie przychodowe:

 • Dodatkowe prace
 • Działalność gospodarcza:
  1. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności
  2. Przychody z działalności
 • Inne
 • Na kosz
 • Odsetki
 • Pensja:
  1. Artur
  2. Chorobowe z ZUS
  3. Dodatki
  4. Marta
  5. Zasiłek z PUP
 • Prezenty
 • Sprzedaż:
  1. Motocykl
  2. Rower
  3. Samochód
  4. Ubrania motocyklowe
  5. Złom
 • Wygrane
 • Zwrot za zakupy – karta
 • Zysk z inwestycji.

Oto gotowa lista kategorii, którą możesz dowolnie modyfikować. Nie wiem czemu tak zawsze jest ale kategorii wydatkowych jest więcej niż przychodowych J.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o pierwsze kroki w MM. Teraz już nie masz żadnej wymówki do rozpoczęcia zapisywania wydatków i przychodów oraz prowadzenia budżetu domowego. No to dzieła! Wpiszmy do MM jedną przykładową transakcję a zobaczysz tok postępowania i działania. Omówimy dwa przypadki, pierwszy łatwy a drugi trudny.

Załóżmy, że masz przed sobą dwa paragony za zakupy. Jeden z Lidla gdzie wstąpiłeś przed pracą zrobić zakupy na śniadanie i obiad w pracy, natomiast drugi z Tesco gdzie wstąpiłeś po pracy i zrobiłeś duże zakupy spożywcze i chemiczne do prania i zmywania.

Pierwszy przypadek: sprawdzasz czy masz wprowadzonego kontrahenta Lidl (jeżeli nie to wprowadzasz go zgodnie ze schematem powyżej) jeżeli tak to sprawdzasz czy masz założoną kategorię – Jedzenie i w niej podkategorię – Jedzenie praca. Jeżeli nie, to też musisz je założyć. Jeżeli tak, to po prostu wchodzisz na konto z którego płaciłeś – np. kartą płatniczą wtedy wchodzisz na konkretne konto w banku, do którego jest przypisana karta, albo np. kartą kredytową wtedy wchodzisz na kartę kredytową lub po prostu gotówką, wtedy wchodzisz na konto gotówka/portfel w zależności jak je nazwałeś.  Teraz na dole ekranu widzisz trzy zakładki: Withdrawal, Deposit, Transfer;  pierwsza to wydatki, druga to przychody a trzecia to przelewy pomiędzy naszymi własnymi kontami. Oczywiście wybieramy pierwszą zakładkę, dajemy New, wybieramy z listy rozwijanej Pay to naszego kontrahenta czyli Lidl, a z listy rozwijanej Category wybieramy konkretną kategorię – jedzenie praca. W polu memo możemy dodać notatkę na temat tego zakupu jeżeli chcemy. Uzupełniamy pole z datą i wpisujemy kwotę w pole Amount. Klikamy przycisk Enter w MM i już. Z naszego konta odjęła się konkretna kwota. I już po bólu, pierwszy wydatek zapisany. Zapewne w przypadku pierwszych kilku, kilkunasty zapisów będziesz się w wielu sytuacjach zastanawiał jak to zapisać więc zajmie Ci to więcej czasu ale potem wprowadzenie jednego paragonu to kwestia 30-40 sekund.

Teraz trudniejszy przypadek. Zakupy w Tesco, spożywcze i higieniczne. Przede wszystkim sprawdzamy czy mamy kontrahenta Tesco i kategorie Jedzenie dom, Artykuły do prania i Artykuły do zmywania. Powinny to być to podkategorie do kategorii głównych Jedzenie i Higiena. Jeżeli nie, to zakładamy je, wiesz już jak. Wchodzimy na konkretne konto z którego wydaliśmy pieniądze, klikamy w nowy wydatek, analogicznie jak w pierwszym przypadku. Z listy Pay to wybieramy Tesco. Natomiast z listy Categories wybieramy Split/Multiple Categories, pierwsza pozycja na liście rozwijanej. I teraz wyskakuje nam okienko gdzie możemy kolejno wprowadzić wydatki na różne kategorie w ramach jednego paragonu/faktury. Kiedy już powpisujemy konkretne kwoty wciskamy Done, kwota uzupełniła się automatycznie, zostaje więc tylko uzupełnić datę na poprawną. Klikamy Enter i wszystko już się pojawiło.

To już wszystko co musisz wiedzieć na temat kategorii i wpisywania wydatków.

 

Raporty w Microsoft Money.

 

Świetną funkcją, która daje przewagę MM na Excelem jest łatwość z jaką generuje się raporty. Na górnym pasku funkcji MM możesz znaleźć zakładkę Reports. Można tam znaleźć różne rodzaje raportów, widoki wydatków po kategoriach, po kontrahentach lub po prostu wszystkie wpływy i wydatki w miesiącu. Można zmieniać zakres czasowy raportu, miesięczny, kwartalny roczny, od początku roku…możliwości jest wiele. Podobnie dużo jest opcji wyświetlania szczegółowości raportu, np. tylko kategorie albo tylko podkategorie i wiele innych. Gdy już zakończysz pierwszy miesiąc prowadzenia budżetu będziesz mieć potężne narzędzie do jego przeanalizowania i wyciągnięcia wniosków gdzie jest miejsce na poprawę. Z resztą nie musisz czekać całego miesiąca. Wystarczy, że wprowadzisz kilka wydatków i będą one widoczne na raportach za bieżący miesiąc.

 

Podsumowanie.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny w prowadzeniu Twojego budżetu domowego. Tak jak pisałem na wstępie liczyłem, że uda się opisać zarówno MM jak i Excela w jednym artykule ale sam zapewne widzisz, że to byłoby nie do przeczytania na raz. Dlatego zachęcam Cię do przetestowania pierwszego z narzędzi jakim jest MM. Jego instalacja trwa kilka sekund, bo program ma bardzo mały rozmiar jak na współczesne standardy a dodatkowo jest zupełnie darmowy i można go pobrać pod tym linkiem – Microsoft Money.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania to podziel się nimi w komentarzach, chętnie odpowiem na wszystkie i pomogę. Już dziś zapraszam na piątkowy artykuł, część druga na temat Excela. Będzie tam zamieszczony gotowy arkusz do prowadzenia budżetu. Mam nadzieję, że będzie czytelny i prosty w obsłudze dla wszystkich, szczegóły już wkrótce.

Jeżeli ktoś z Was poszukuje aktualnie dobrego, darmowe konta bankowego to już zapraszam na jutrzejszy wpis na temat nowej promocji bankowej w której za aktywne używanie konta można zgarnąć aż 100 zł i to tylko za dwa miesiące.

Tymczasem życzę Ci miłego wieczoru i pozdrawiam,

Artur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PageLines