Jak przygotować się do inwestowania Ponieważ mamy już za sobą pierwsze kroki w drodze do naprawy Twoich finansów możemy powoli zacząć myśleć o inwestowaniu nadwyżek, które zyskałeś poprzez mądre oszczędzanie. Ale spokojnie, tak jak pisałem we wcześniejszych artykułach, zarówno oszczędzanie jak i inwestowanie pieniędzy to proces długoterminowy. Efekty nie będę zauważalne z dnia na dzień, nie mam co do tego wątpliwości. Dlatego przygotuj się na rozpoczęcie inwestycji spokojnie i bez pośpiechu. Pośpiech w inwestowaniu pieniędzy jest bardzo złym doradcą.

Inwestycja – co to jest? Inwestujemy całe życie, nie tylko pieniądze, ale również czas, chęci, możliwości, inwestujemy w siebie, w dzieci. Co oznacza więc to magiczne słowo? W ujęciu ekonomicznym, a więc i w przypadku inwestowania pieniędzy,  to nakład gospodarczy poniesiony na utrzymanie, tworzenie lub zwiększanie kapitału. Równocześnie zgodnie z inną definicją –  inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości. Ciężko się nie zgodzić z obiema definicjami, ale najprościej zapamiętać, że przeciwieństwem inwestycji jest konsumpcja. Warto w tym momencie zadać sobie pytanie czego chcę w życiu, jakie mam oczekiwania i na ile jestem w stanie ponieść koszty swoich decyzji ekonomicznych. Jeżeli jesteś typem konsumpcyjnym i liczy się dla Ciebie mieć teraz i już, inwestowanie (o ile nie masz nadwyżek pieniężnych), będzie trudne i frustrujące. Jeśli jednak wierzysz, że małe wyrzeczenie jest w stanie wzbogacić Ciebie (nie zawsze pieniężnie, ale również w wiedzę, doświadczenie czy umiejętności), inwestycje są dla Ciebie. Nie zapominaj jednak, że inwestycja to nakład lub wyrzeczenie, które nigdy nie będzie szło w parze z konsumpcjonizmem.

 Od czego rozpocząć przygotowania?

Właśnie dzięki temu, że inwestowanie i jego efekty można obserwować dopiero po wielu tygodniach albo nawet miesiącach (nie mówię tu o krótkich operacjach, które przekładają się na duży zysk pod warunkiem zakupu wielu wolumenów, ponieważ zazwyczaj są to groszowe różnice pomiędzy zakupem a sprzedażą), możesz spokojnie przeznaczyć sporo czasu na zdobywanie wiedzy, doświadczenia i kształtowanie w sobie odpowiednich nawyków.

Przede wszystkim powinieneś zacząć od wiedzy. Wiedza o podstawach funkcjonowania rynków finansowych i zasadach działania giełdy jest bardzo istotna dla początkującego inwestora. To Twoja pierwsza inwestycja w drodze do inwestowania pieniędzy – i widzisz jak łatwo się inwestuje : )

Powinieneś zacząć od zapoznania się z takimi książkami jak np:

 •  Giełda. Podstawy Inwestowania – autorstwa Adama Zaręby,
 •  Inwestycje giełdowe. Jak grać i wygrywać – autorstwa Adama Jagielnickiego,
 •  Giełda. Skuteczne strategie nie tylko dla początkujących – autorstwa Adama Zaręby,
 •  Pokonać giełdę – autorzy Peter Lynch i John Rothchild,

jeżeli jesteś już trochę rozeznany w temacie polecam książkę:

 •  Droga Żółwia. Sekretne metody, dzięki którym zwykli ludzie stali się legendarnymi traderami – autor Curtid Faith

Tytuły podane przeze mnie to głównie polskie książki, ponieważ proponuję Tobie abyś zwłaszcza na początku swoich inwestycji nie interesował się wkładaniem kapitału na zagraniczne giełdy. Tam często, a właściwie zawsze, obowiązują inne zasady podatkowe, inne terminy rozliczeń, zakupów i inne godziny funkcjonowania giełdy. Dlatego najpierw poznaj nasz rodzimy rynek produktów oferowany przez naszą giełdę.

Oczywiście pozycji do przeczytania jest znacznie więcej, sam przeczytałem ich sporo i większość niestety nie wniosła nic nowego do mojej wiedzy, po prostu informacje w nich zawarte się powielają. Od razu muszę Cię rozczarować, jeżeli szukasz w książkach o tematyce giełdowej gotowego rozwiązania jak zarobić na giełdzie, to niestety tylko się zawiedziesz. Żaden autor w  żadnej książce nie poda Ci przepisu na zarabianie na giełdzie. Wynika to z wielu czynników. Po pierwsze jeżeli ktoś pochwaliłby się swoim super skutecznym systemem inwestycyjnym i ludzie zaczęliby go kopiować i używać, już nie byłby skuteczny : ). Po drugie każdy inwestor musi stworzyć własny system i własne zasady inwestowania. Ale o tym w późniejszych wpisach.

 Jak nabrać doświadczenia w inwestowaniu?

Odpowiedź jest oczywista, zacznij inwestować –  tak, właśnie teraz jest dobry moment na rozpoczęcie inwestycji. Nawet pomimo faktu, że jeszcze nie przeczytałeś żadnej z powyższych książek i nic nie wiesz o giełdzie. Spokojnie, chciałbym Cię namówić do rozpoczęcia inwestowania pieniędzy ale będą to pieniądze wirtualne i nie będziesz musiał się martwić ewentualnymi stratami. Chciałbym Ci zaproponować trzy portale, na których można poćwiczyć inwestowanie:

www.gragieldowa.pl

Jedna ze starszych gier giełdowych w Polsce. Mam tam konto chyba od 6 albo 7 lat. Można inwestować we wszystkie spółki dostępne na Giełdzie Papierów Wartościowych. Niestety nie ma możliwości kupowania ETF-ów czy też grania na krótkie pozycje (ETF czyli kupowania wszystkich akcji z danego indeksu giełdowego, a granie na krótkie akcje to tzw. granie na spadki, czyli pożyczasz od kogoś akcje sprzedajesz je, licząc, że ich cena spadnie, po czym odkupujesz za niższą cenę i oddajesz osobie od której pożyczyłeś – oczywiście pełne wyjaśnienie w następnych artykułach). Gra bardzo fajnie pokazuje mechanizm funkcjonowania giełdy – można sobie tworzyć wiele różnych portfeli akcji, każdy o wartości maksymalnej 100 tys. zł.

www.grainwestycyjna.pl

Druga propozycja bardzo podobna do pierwszej ale jest to nowość. Bank ING prowadzi taką akcję edukacyjną właśnie za pośrednictwem tej strony. Są tam różne szkolenia, webinaria i wiele innych przydatnych informacji. Oczywiście ING za pośrednictwem tego narzędzia promuje też produkty typowe dla swojego domu inwestycyjnego, nazywają się one ING Turbo i można je kupić także za pośrednictwem tej gry inwestycyjnej. Na początku gry dysponujemy kwotą 100 tys. zł do zainwestowania. Co ciekawe właśnie od dzisiaj, aż do 20.05 jest konkurs dla uczestników gry. Najlepsze portfele, czyli konta z najwyższymi zyskami przez ten miesiąc, zostaną nagrodzone ciekawymi upominkami. Po szczegóły zapraszam na stronę i zachęcam do ćwiczenia inwestowania za pośrednictwem tej strony.

www.gra.1milion.edu.pl

Trzecia i ostatnia polecana przeze mnie gra jest zupełnie inna od poprzednich i według mnie najciekawsza. Możesz tutaj w przyśpieszeniu przeżyć swoje własne życie i zobaczyć jak poszczególne decyzje wpływają na Twoje finanse. Według mnie takie rozwiązanie jest świetne, bo bez konieczności ponoszenia ryzyka można sprawdzić wiele rozwiązań. Gra ma bardzo rozbudowane opcje, możesz kupować nieruchomości, inwestować w akcje, obligacje, kupować surowce a nawet zakładać zwykłe lokaty bankowe. Masz też określoną ilość punktów ruchu w danej turze, czyli możesz wykonać tylko ograniczoną ilość operacji na Twoich finansach. Gra ma w sobie nutkę losowości, bo występują tu zdarzenia nieprzewidywalne, które również zdarzają się w prawdziwym życiu bez naszego udziału. Pozwala także odnaleźć równowagę między życiem osobistym i przyjemnościami (na które też możesz wydawać swoje punkty ruchu) a pracą i inwestycjami. Grę rozpoczynasz jako 18-sto latek z minimalną pensją i prezentem z okazji 18-stych urodzin w wysokości 10 000 zł. Dzięki szkoleniom i poszerzaniu swojej wiedzy pniesz się po szczeblach kariery, dzięki czemu Twoja pensja rośnie i rosną też możliwości inwestycyjne. Spróbuj a z pewnością się nie zawiedziesz.

Dzięki tego typu grom i inicjatywom edukacyjnym możesz bezkarnie ćwiczyć swoje umiejętności inwestycyjne. Zobaczysz na własne oczy jak Twoje decyzje wpływają na Twoje finanse.  Dodatkowo możliwość rywalizacji z innymi uczestnikami powoduje większe napięcie i ciężar przed kolejnymi zakupami dzięki czemu czujesz się podobnie jakbyś inwestował prawdziwą gotówkę, choć niestety nie jest to to samo : ) niemniej, lepsze takie ćwiczenia niż żadne. Takie sprawdzenie pozwala na przygotowanie się do inwestowania w życiu realnym. W grze przecież możesz celowo wybrać przewrotne rozwiązanie (np. inwestycja w akcje nie dające na pierwszy rzut oka szans na zysk, zakup zadłużonego mieszkania itd), żeby zobaczyć jakie odniesie to skutki. Dzięki obserwacjom błędów i analizom złych decyzji wyniesiesz lekcję, o której nigdzie nie przeczytasz i nabierzesz doświadczenia i opanowania. W realnym inwestowaniu niejednokrotnie opanowanie i rozważne decyzje decydują o sukcesie inwestycji (po zmianie przepisów dotyczących OFE na giełdzie w większej mierze decyzje podejmują inwestorzy indywidualni, którzy niejednokrotnie nie mając podstaw, powodują nieoczekiwane załamania na rynku i obrót sytuacji przeczący prawom rynku – na co też trzeba być gotowym).

 Co dalej?

Następnymi krokami na naszej wspólnej drodze inwestycyjnej będą już pierwsze próby podejmowania decyzji i kupowania akcji lub decyzji o innych inwestycjach. Ale spokojnie, do tego masz jeszcze trochę czasu, dlatego ucz się i ćwicz na podstawie zaprezentowanych powyżej gier. Ja w najbliższym czasie planuję zakończyć cykl o oszczędzaniu pieniędzy i rozpocząć również pisanie o własnej działalności gospodarczej, którą niedawno otworzyłem.

 To jest pierwszy wpis z kolejnego cyklu, który będzie już typowo inwestycyjny. Znajdzie się tam wiele tematów ale ogólny zarys chciałbym żeby wyglądał następująco:

 1. Jak przygotować się do inwestowania pieniędzy?
 2. Jak działa Giełda Papierów Wartościowych?
 3. Ile trzeba mieć pieniędzy aby rozpocząć inwestowanie?
 4. Pomysł na własny system transakcyjny.
 5. 5 sposobów na inwestowanie pieniędzy w praktyce.
 6. Czym są spółki dywidendowe i jak w nie inwestować?
 7. Co to jest deflacja i jak działa na Twoje inwestycje?
 8. Jakie konto maklerskie wybrać?
 9. Jak kupować i sprzedawać akcje?
 10. Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Myślę, że ilość tematów w tym cyklu się zwiększy i mam nadzieję, że nastąpi to za Waszą namową w komentarzach.

Na sam koniec warto przy okazji inwestowania wspomnieć o słynnej zasadzie dywersyfikacji tzw. portfela inwestycyjnego.  Zgodnie z tą zasadą, tłumaczoną jako „nie wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka”, warto abyś przemyślał w co (oprócz akcji) zamierzasz inwestować (o tych możliwościach pisałem tutaj).

 Podsumowanie

Jak widzisz swoją naukę inwestowania możesz rozpocząć już dzisiaj logując się na jednej z podanych przeze mnie gier inwestycyjnych lub kupując którąś z książek o tematyce. Będzie to najlepsza dla Ciebie inwestycja dzięki której zaoszczędzisz bardzo dużo pieniędzy, których dzięki wiedzy nie stracisz przy pierwszych inwestycjach.

Jeżeli natomiast posiadasz już niezbędną gotówkę do pierwszych inwestycji ale nie masz wiedzy, to absolutnie się nie śpiesz (czasami tzw. „szczęście początkującego” pomaga, ale to tylko zwodnicze, ponieważ po kilku udanych operacjach możesz popełnić największy błąd jako niedoświadczony inwestor a pieniądze przepadną). Najlepszą w tym momencie dla Ciebie inwestycją będzie inwestycja w samego siebie – w swoją wiedzę na temat różnego rodzaju inwestycji. Zgromadzony kapitał możesz śmiało zainwestować w polecane przeze mnie Konto Godne Polecenia o którym pisał w poprzednim artykule pod tym linkiem.

Jeżeli jeszcze nie masz tego konta to zdecydowanie warto je założyć, a nawet 3 takie konta. Dzięki każdemu z tych kont co miesiąc zyskasz na odsetkach ponad 8 zł na rękę. Niby niedużo, ale biorąc pod uwagę, że obecnie w kraju mamy deflację to realnie co miesiąc Twoje pieniądze będą zyskiwały na wartości, bez ponoszenia ryzyka nieudanej inwestycji.

Jutro (26-04-2016) wybieram się na szkolenie „Mądry bogaty rentier”, która odbędzie się we Wrocławiu a jest organizowana przez Szkołę Inwestowania. Obiecuję w tym tygodniu napisać relację z tej konferencji, tymczasem życzę Ci Udanych Inwestycji i dobrych decyzji.

A może znasz inne ciekawe narzędzia nauki inwestowania na giełdzie (książki, gry, kursy, szkolenia?) Zachęcam do podzielenia się wiedzą, a także do komentowania i polecania artykułu.

Pozdrawiam,

Artur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PageLines