Budżet domowy maj 2016

Witam Was drodzy Czytelnicy w kolejnym artykule na temat budżetu domowego tym razem zajmiemy się budżetem za miesiąc maj. Niestety kolejny miesiąc z rzędu nie udało się wykonać planu : /. Ale były także pozytywne aspekty, pojawiły się nowe kategorie i budżet się rozrasta. Staramy się jak możemy trzymać nasze finanse w ryzach. Niestety nie jest łatwo. Ma na wpływ wiele czynników. Główne z nich to moja firma która pochłania dużo funduszy i energii. Po więcej szczegółów zapraszam poniżej.

 

Jakie były plany na maj?

 

Przypominam plany na maj które miałem w poprzednim miesiącu:

Planowany budżet na maj 2016

Jak zwykle próbowaliśmy skupić się na największych pozycjach kosztowych. Na jedzenie mieliśmy ambitny plan zmieścić się w 930 zł, wydatki na auto miały zamknąć się w kwocie 500 zł. W sumie budżet był potężny bo blisko 13 000 zł. Ale największa pozycja tego budżetu to inwestycję w moją firmę, a w szczególności zakupy z pozyskanej dotacji. O tym jak pozyskać dotację na otwarcie własnego biznesu napiszę już na początku lipca. Wtedy też planuję cały cykl artykułów począwszy od tego jak się starać o dotację, przechodząc przez jej wydawanie aż po rozliczenie. Niestety w polskich urzędach czeka na nas wiele pułapek i nie o wszystkich da się wyczytać bezpośrednio w Umowach czy Regulaminach, o niektórych trzeba po prostu wiedzieć. I dlatego zapraszam Cię na cykl artykułów pod tytułem „Własny Biznes” gdzie postaram się przedstawić te zawiłości. Plan na ten projekt wygląda następująco:

Cykl artykułów „Własny Biznes”:

 1. Jak otworzyć własną działalność gospodarczą?
 2. Skąd wziąć pieniądze na biznes?
 3. Jak zdobyć dofinansowanie z Urzędu Pracy? Case Study na własnym przykładzie : )
 4. Biegamy po urzędach. Zakładanie działalności a formalności.
 5. Jakich narzędzi używam w swojej firmie? Jak usprawnić biznes?
 6. Jak rozliczyć dotację z Urzędu Pracy? Rozliczamy dofinansowanie i dokumentujemy wydatki.
 7. Jak wprowadzić samochód pod firmę i rozliczać wydatki?
 8. Jak idzie mój biznes? Podsumowanie pierwszego półrocza działalności.

 

Przejdźmy do aktualnego wpisu.

Budżet domowy w maju.

 

No to zaczynamy spowiedź : ). W maju pojawiły się już wydatki związane z moją działalnością gospodarczą, niewielka część z tych wydatków została przeniesiona na czerwiec ale większość już na szczęście za mną.

Poniżej możesz zobaczyć moje wydatki w maju:

 Budże domowy maj 2016

Biorąc pod uwagę sumaryczny budżet to jest on mniejszy niż zakładany 11 811,80 zł i to aż o 1 117,12 zł mniej niż zakładana wartość. Jednak nie jest to mimo wszystko pozytywna informacja bo nasze prywatne wydatki wyniosły aż 5 152,36 zł : ( a miało być poniżej 4 000 zł : /. Jeżeli chodzi o wydatki związane z działalnością to po prostu część z nich przeszła na budżet czerwcowy, ale na szczęście w czerwcu planuje już zakończyć wydatki związane z dotacją i jej rozliczaniem więc będzie już lżej. Zobaczmy gdzie przekroczyliśmy nasze plany w prywatnym budżecie i to aż o 1 223, 44 zł.

Trochę więcej wydaliśmy na przyjemności związane z czasem wolnym, aż 201,61 zł, dokupiłem do naszego teleskopu uchwyt do aparatu fotograficznego oraz specjalną przesłonę do oglądania słońca. Nie planowałem tego ale też nie żałuję. Ponadto jest to wydatek dzięki któremu rozwijamy naszą pasję więc absolutnie pozytywny : ). Na higienę w planach było 100 zł, a wydatków 210, 74 zł, to dlatego, że w naszym supermarkecie była promocja na płyny do prania i płukania i kupiliśmy wszystkie możliwe…ot i stąd ta kwota. Bez kontrowersji jak sądzę. Ale przechodzimy do mojej ulubionej pozycji….jedzenie : ). Tu jak zawsze przekroczenie, w sumie było tego 1 111, 16 zł. Jedzenie w domu i w pracy praktycznie było na planowanym poziomie, natomiast jak zwykle nasze wyskoki na miasto spowodowały spore przekroczenie. Zapewne jesteśmy to w stanie ograniczyć i ciągle pracujemy nad tym.

Wyposażenie mieszkania było zaskakującym wydatkiem w maju. Planowaliśmy rozbudowę naszych mebli w związku z koniecznością zgromadzenia większej ilości ciuszków i miliona akcesoriów dla naszego potomka, który wkrótce przyjdzie na świat, ale planowaliśmy to zrobić dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Postanowiliśmy jednak podzielić realizację na etapy i właśnie pierwszy etap, dużego pokoju mamy już za sobą : ) Niestety pociągnęło to ogromny wydatek w wysokości 852,9 zł. Uważam, że nasz zakup był dobrym pomysłem i był także rozsądny kosztowo, dlatego mimo braku ujęcia w planie nie ma się czym martwić. Takie wydatki także w Twoim budżecie są akceptowalne, ważne abyś nie podejmował takich decyzji pod wpływem chwili i emocji. Nad każdym wydatkiem warto się chociaż chwilę zastanowić, czy jest nam potrzebny i czy dana rzecz jest warta pieniędzy które musimy za nią zapłacić.

Opłaty w banku były dość wysokie ale już od czerwca się to zmieni. Z resztą struktura wydatków w tej kategorii zmienia się na korzyść. Większą część stanowią podatki od zysków co kapitałowych co jest bardzo pozytywne.  Więc już udało się popracować nad tymi wydatkami i zmniejszyć je do niezbędnego minimum.

W kategorii prezentów pozytywne zaskoczenie, udało nam się kupić prezenty takie jakie chcieliśmy ale za to za mniejszą cenę.

Bardzo duże zaskoczenie w kategorii samochód. Paliwo, mycie i inne rzeczy zmieściły się poniżej 300 zł. Budżet był założony na poziomie 500 zł. Telefon też w tym miesiącu jeszcze 0 zł : ). Poprzednie doładowanie jeszcze aktywne więc jest super. Zdrowie także bez rewelacji, ale jest w budżecie.

Pojawiła się nowa kategoria „pozostałe”, wrzucam tam pomniejsze kwoty w różnych kategoriach których nie ma na liście. Robię to po to aby nie powiększać tego zestawienia w nieskończoność i będę dodawał tylko ważniejsze kategorie.

Jak widzisz nie udało się utrzymać wydatków w zakładanym budżecie. Jest jednak nieźle choć zawsze mogłoby być lepiej. Pamiętaj to co zawsze i przy każdej okazji powtarzam, najważniejsze to mieć dane, które można zanalizować i zastanowić się nad popełnionymi błędami. Dlatego prowadź budżet domowy i zapisuj wszystkie wydatki, tak abyś pod koniec miesiąca mógł zrobić podobne zestawienie. Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania to napisz proszę w komentarzach. Chętnie pomogę i odpowiem.

Plany na czerwiec.

 

Przechodzimy do najważniejszej części budżetu domowe a więc do planowania następnych miesięcy. Mając długą historię własnych wydatków można łatwo przewidzieć co czeka nas w przyszłości. Trochę wydatków związanych z działalnością przeniosłem na czerwiec. Chodzi tu głównie o zwrot odzyskanego podatku VAT, który trzeba oddać do urzędu zgodnie z Ustawą. Niestety w związku z działalnością przerejestrowałem też samochód na siebie i na własną działalność, a w związku z tym wygasła dotychczasowa polisa AC na to auto. Dlatego w czerwcu muszę ponieść bardzo duży wydatek w wysokości blisko 2 000 zł, ale spokojnie na szczęście dostanę zwrot niewykorzystanej kwoty z poprzednich OC i AC. Pewnie dziwi Cię tak niska kwota w kategoriach związanych z jedzeniem, jest tam wpisana tylko kwota w wysokości 630 zł. Tak niski budżet na jedzenie jest związany tylko i wyłącznie z tym, że czerwiec to czas naszego urlopu. Zapewne w tym czasie będziemy żywić się tylko i wyłącznie poza domem i wydatki te zostaną wrzucone w kategorię Wycieczki. Z resztą widzisz, że ta kategoria jest bardzo rozdmuchana w tym miesiącu i wynosi aż 4 000 zł. Jak na dwutygodniowy urlop to i tak uważam, że wakacje będą niskobudżetowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że moja druga połówka nie czuje się zbyt dobrze w ciąży i nie będziemy się nigdzie ruszać stąd koszty będą ograniczone.

Poniżej tabela z planowanymi wydatkami w czerwcu:

Budżet planowany czerwiec 2016

Pozostałe kategorie chyba bez większych innowacji. Ogólnie budżet znowu mega…mega bardzo rozdmuchany. Podchodzi pod 12 000 zł….ale po głębszej analizie widać, że 2 500 zł zwrot VAT, więc odzyskam tą kwotę, 2 000 zł OC i AC na auto…część tej kwoty także odzyskam no i 4 000 zł to wydatki urlopowe, tutaj oczywiście nic nie odzyskam ale to był wydatek planowany i miałem czas się do niego spokojnie przygotować odkładając regularnie pieniądze. Te wydatki stanowią razem aż 8500 zł. Dlatego nasz realny budżet na wydatki w ciągu miesiąca to zaledwie 3 477,92 zł więc bardzo przyzwoicie. Zrobię wszystko aby zmieścić się w tym budżecie….trzymajcie kciuki.

Podsumowanie

 

Najważniejszym efektem jaki można uzyskać to panowanie nad obecnymi i przyszłymi wydatkami. To daje nam największą przewagę nad szeroko pojętym rynkiem i spokój wewnętrzny. Niestety w Polsce niewiele osób ma świadomość swoich wydatków, a jeszcze mniejsza część prowadzi budżet domowy. Dlatego jeżeli to robisz to uwierz mi, że jesteś w mniejszości i uwierz mi także, że dzięki temu Twoje życie pod względem finansowym wygląda i na pewno będzie wyglądało w przyszłości dużo lepiej.

Ciągle pracuje też nad graficzną stroną bloga, nad różnymi wtyczkami, newsletterem i wieloma innymi rzeczami na blogu. Staram się aby był on jak najbardziej czytelny a jednocześnie atrakcyjny wizualnie. Nie jest to dla mnie proste ponieważ nie mam, żadnego doświadczenia w tym temacie ani też wiedzy z programowania. W związku z tym podjąłem decyzję, że będzie mi potrzebna pomoc. Niestety tego typu zmiany i przenosiny bloga nie są rzeczą łatwą i bezproblemową dlatego mogą się pojawić jakieś nieprawidłowości w wyglądzie bloga. Z góry Cię za to przepraszam.

Ponadto w związku z tymi zmianami poświęcam im bardzo dużo swojej uwagi i obawiam się, że zabraknie mi czasu na regularne publikowanie artykułów. Dodatkową przeszkodą będzie urlop, podczas którego będę próbował odpocząć od wszystkiego co mnie otacza : ). Planuje ofensywę blogową na poważnie od września. Nie oznacza to jednak zupełnej ciszy do tego czasu. Wręcz przeciwnie będę publikował na bieżąco i już dziś zapraszam do lektury przyszłych wpisów.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia i spokojnego tygodnia.

Artur

2 Responses to Budżet domowy maj 2016 – podsumowanie

 1. kaja pisze:

  U mnie za ciekawie w tym miesiącu nie było ale że zmieniłam konto na getin bank to dostałam nieoprocentowaną pożyczkę co mi życie uratowało

  • Artur Raszewski pisze:

   Witaj, serdeczne dziękuje za komentarz.

   Martwi mnie jednak fakt, że w spięciu swojego budżetu musisz podpierać się pożyczkami. Być może dzięki wskazówką na moim blogu będziesz w stanie pozmieniać coś w swoich wydatkach tak aby nie powstawała dziura budżetowa u Ciebie :). Mam nadzieje, że konto na które zmieniłaś jest wolne od opłat i mam także nadzieję, że dokładnie przeczytałaś dokładnie warunku Umowy i pożyczkę i że faktycznie jest ona darmowa. Trochę nie chcę mi się wierzyć, że tak jest ale trzymam kciuki za to.

   Jeżeli potrzebujesz pomocy lub masz jakieś pytania to serdecznie Cię zapraszam do kontaktu. Postaram się pomóc i odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.

   Pozdrawiam,
   Artur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PageLines